I Ty możesz zostać dawcą szpiku i bezinteresownie uratować komuś życie.
Szpik – co to tak naprawdę jest?
Szpik jest głównym narządem krwiotwórczym, zawierającym komórki macierzyste krwi - otworzenia, odpowiedzialne za wytwarzanie krwi. Mnożąc się przez całe życie, dają one początek komórkom, z których powstają krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki.
Kto może zostać dawcą szpiku?
Dawcą szpiku może być zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 50 roku życia, spokrewniona genetycznie (rodzice, rodzeństwo) lub obca osoba, niespokrewniona z chorym.
Podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę:
zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
cukrzyca – jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
nadciśnienie – jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
stosowanie leków hormonalnych (konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
ciąża – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
łuszczyca
tatuaż (dyskwalifikuje jedynie wówczas gdy został on wykonany w półroczu poprzedzającym badania dla potencjalnych dawców). Poza badaniami pobierana jest próbka krwi na typowanie antygenów układu HLA (układ zgodności tkankowej).
To musisz wiedzieć:
Przeszczep szpiku jest bezbolesny, nie pozostawia blizn. Metodą pobierania szpiku jest separacja komórek krwiotwórczych, polegająca na pobraniu krwi dawcy, zwykle z żyły łokciowej. Rzadziej, (w przypadku około 1 proc zabiegów), wykonywany jest poprzez pobranie szpiku z kości biodrowej. Obie metody pozostawiają, jedynie drobne ranki, nakłucia jakie pozostają po wbiciu igły lub dwóch igieł, jeżeli szpik pobierany jest z biodra. Metoda separacji oznacza czterogodzinny pobyt w szpitalu, choć zdarza się, że potrzebne są dwie separacje i pacjent wyjdzie ze szpitala po 8 godzinach. Jedynym kosztem jaki ponosi dawca jest strata odrobiny czasu. Ale czy jest to aż tak ważne, skoro można uratować czyjeś życie?
Na tych stronach znajdziecie listę Zakładów Opieki Zdrowotnej, które dla Poltransplantu rekrutują i wykonują badania potencjalnym dawcom szpiku oraz są tam wszystkie inne ważne informacje dotyczące szpiku kostnego:
PAMIĘTAJCIE! Nie ma znaczenia jaką grupę krwi macie! Osoba potrzebująca dostanie krew jaka będzie potrzebna, w zamian za tą którą WY oddacie.
Nie ma także znaczenia gdzie Państwo oddadzą tą krew! Niezależnie czy oddadzą ją Państwo w Gdańsku czy w Krakowie ale wskażecie na zaświadczeniu dane tej osoby, to ta krew trafi do niej.
Chcesz oddać krew a nie wiesz gdzie to zrobić? Tutaj odnajdziesz najbliższy punkt krwiodawstwa
Na stronie KREWNIACY - EUROPEJSKA FUNDACJA HONOROWEGO DAWCY KRWI, są ogólne przeciwwskazania do oddawania krwi