Encefalopatia i Charakteropatia
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 20:59

Encefalopatia (gr. Encephalicus) - mózgowy; gr. Pathos choroba, cierpienie)

Ogólne określenie uszkodzenia mózgu przez czynniki różnego pochodzenia, którego skutkiem są różnego rodzaju zaburzenia zachowania, zwane charakteropatią.

Encefalopatia charakteryzuje się współistnieniem zaburzeń psychicznych i neurologicznych. Przeważnie stwierdza się objawy ogniskowe uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, patologiczny zapis EEG, objawy organicznego uszkodzenia mózgu w testach psychologicznych, czasami zanik mózgu.

W encefalopatii występują zarówno zaburzenia intelektu (otępienia) różnego stopnia, jak i zaburzenia charakterologiczne. Często pojawia się skłonność do nadużywania alkoholu i działań aspołecznych. Szczególnie łatwo u encefalopatów dochodzi do dezadaptacji społecznej w niekorzystnych warunkach materialnych, społecznych i środowiskowych.Charakteropatia (gr. charakteropathia)
zmiany osobowości wywołane organicznym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Obraz kliniczny jest podobny do psychopatii.

Główne objawy: drażliwość, wybuchowość ze skłonnością do czynów impulsywnych, trudności w przystosowaniu się do obowiązujących norm, niekiedy skłonność do nałogów, kłamstwa. Mogą wystąpić zaburzenia krytycyzmu, lekkomyślność, obniżenie uczuciowości, zwłaszcza wyższej, cynizm.

Ze stron:
portalwiedzy.onet.pl
wikipedia.org