Nowotwór - Naczyniak Złośliwy i Niezłośliwy
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 21:37
Najczęściej spotykane są naczyniaki niezłośliwe (łac. haemangioma). Złośliwe naczyniaki limfatyczne (łac. lymphangioma) występują rzadko. Naczyniaki krwionośne (łac. haemangiosarcoma) lub limfatyczne złośliwe (łac. lymphangiosarcoma) spotykane są wyjątkowo. Guzy naczyniakowe niezłośliwe nie posiadają torebki. Rosną naciekając okoliczne tkanki, nie powodują ich destrukcji. Mogą występować pojedynczo lub jako zmiana mnoga. Często stanowią wadę wrodzoną. W dużym odsetku lokalizują się w granicach unerwienia nerwu podoczodołowego i nerwu szczękowego.

Niezłośliwe:
  ◊ Najczęściej występującym jest naczyniak krwionośny włośniczkowy (łac. haemangioma capillare).
Może występować na skórze, błonach śluzowych, w wątrobie, w mózgu lub oponach mózgowych. Zbudowany jest z gęstej sieci mikroskopijnych, prymitywnych naczyń krwionośnych, wyścielonych jedną warstwą śródbłonka.
  ◊ Naczyniak krwionośny jamisty (łac. haemangioma cavernosum) - Występuje często w skórze, mięśniach szkieletowych, w wątrobie lub w kościach. Ma postać cienko- lub grubościennych jam wypełnionych krwią.
  ◊ Naczyniak groniasty (łac. haemangioma reacemosum) - Jest rzadkim nowotworem, lokalizującym się przeważnie w mózgu lub oponach mózgowych. Zbudowany jest ze splotów tętniczo-żylnych, między którymi mogą wytwarzać się połączenia.
  ◊ Naczyniakomięśniak gładkokomórkowy (łac. angioleiomyoma) - Najczęściej lokalizuje się w okolicach przegubów, rośnie powoli, niekiedy bolesny. Występuje rzadko. Zbudowany z prymitywnych naczyń otoczonych komórkami mięśni gładkich.
  ◊ Obłoniak (łac. haemangiopericytoma)
- najczęściej zlokalizowany w skórze i w tkankach miękkich. Zbudowany z komórek przydanki (perycytów).
  ◊ Kłębczak (łac. glomangioma)
- występuje najczęściej podskórnie na granicy paznokci, na twarzy i w okolicy uszu. Bogato unerwiony i wrażliwy na ucisk. Wywodzący się z komórek mioepitelialnych. Rozrasta się do średnicy kilku milimetrów.
  ◊ Ziarniniak naczyniowy (łac. angiogranuloma)
- zbudowany z cienkościennych naczyń o dużej średnicy otoczonych naciekiem zapalnym. Występuje najczęściej na błonie śluzowej jamy ustnej u kobiet w okresie dojrzewania, ciąży lub menopauzy.

Złośliwe:
  ◊ Śródbłoniak krwionośny złośliwy (łac. haemangiosarcoma, haemangioendothelioma malignum)
- nowotwór wybitnie złośliwy. Przerzutuje drogą krwionośną. Najczęściej lokalizuje się w tarczycy, śledzionie, wątrobie, sutku.
  ◊ Obłoniak złośliwy (łac. haemangiopericytoma)
- występuje zdecydowanie rzadziej niż postać łagodna.
  ◊ Mięsak Kaposiego (łac. sarcoma Kaposi)