Stopa lub stopy końsko-szpotawe (SKS)
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 22:21
Jest to najczęstsza wrodzona wada stóp i zniekształcenie, dotyczy zarówno stawów skokowych, jaki i stawów śródstopno-stępowych. Stopa jest zgięta podeszwowo, wydrążona, odwrócona i jednocześnie przywiedzona. Wewnętrzny brzeg stopy jest uniesiony i skrócony, co powoduje znaczne zwiększenie naturalnego wysklepienia stopy. Zewnętrzny brzeg stopy staje się wypukły i na tę cześć pada cały ciężar ciała.

Jeżeli zniekształcenie jest obustronne, chory chodzi na zewnętrznych krawędziach stóp. Skóra okolicy obciążanej staje się zgrubiała i dochodzi do powstania modzeli oraz tworzenia się nieprawidłowych torebek maziowych. Pięta, która nie dźwiga ciężaru ciała, pozostaje mała i nie rozwija się w w miarę wzrostu dziecka. Znajdująca się nad nią skóra pozostaje cienka, gdyż nigdy nie podlega działaniu ucisku. Z czasem pojawiają się zmiany zniekształcające kości stopy, pojawia się ból i chód staje się coraz bardziej męczący i niewydolny)

Stopy końsko-szpotawe można podzielić ze względu na nasilenie zniekształcenia na postać habitualną, która dość łatwo daje się skorygować, postać idiopatyczna oraz najcięższą teratogenną.

Powstają w wyniku asymetrii w budowie wyżej położonych odcinków ciała, przeciążeń pracą lub są wadami wrodzonymi albo powstają na skutek innych przyczyn.

Więcej o wadach kończyn dolnych - koślawość, szpotawość..