Fibrotomia zwana też jako Metoda Ulzibata - sposób na przykurcze
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 26-07-2012 23:26

Fibrotomia to mało inwazyjna metoda uwalniania przykurczów, poprzez wykonanie maleńkich nacięć w wybranych punktach na ciele. Charakteryzuje ją wysoka skuteczność i stosunkowo niewielka traumatyczność.

Od lat wykorzystywana jest w leczeniu pacjentów z wrodzonymi lub nabytymi patologiami narządu ruchu, włącznie z mózgowym porażeniem dziecięcym. Przynosi najlepsze rezultaty u małych dzieci, u dorosłych efekty są mniej zauważalne.

Zalety metody:
Leczenie zabiegowe odbywa się w kilku etapach, a każdy z nich eliminuje od 10 do 16 przykurczy mięśni. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a w związku z małą traumatycznością okres pooperacyjnego powrotu funkcji ruchowych trwa od 1 do 4 tygodni (w zależności od zakresu interwencji chirurgicznej).

Komu polecana jest fibrotomia?
Zabieg najczęściej jest wykonywany u osób z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wskazania do niego obejmują:
Absolutnymi przeciwwskazaniami dla zabiegu są:
Względnymi przeciwwskazaniami dla zabiegu są:
Wyniki:
Badanie kontrolne pacjentów dowodzą, że terapia przynosi najlepsze rezultaty we wczesnym etapie powstawania przykurczy mięśni.  Ważną rolę w poprawie czynności ruchowych pacjentów odgrywa odpowiednio zorganizowana rehabilitacja pozabiegowa, która powinna spełniać główne zasady rehabilitacji medycznej tj. wczesne rozpoczęcie, podział na etapy, ciągłość, złożoność i podejście indywidualne. Szczególną cechą zalecanego systemu rehabilitacji pozabiegowej jest wysoki nacisk na wykonywanie ćwiczeń, mających na celu korekcję patologicznych postaw, formowanie nowych nawyków ruchowych, zapewnianie skoordynowanej pracy mięśni, podnoszenie odporności na zmęczenie fizyczne.  Dla osiągnięcia najlepszych wyników, konieczne jest rozpoczęcie aktywności ruchowych o zróżnicowanym natężeniu i typie, stosowanie różnych metod rehabilitacji w celu normalizacji postawy ciała i mechanizmu chodu, oraz zastosowanie złożonych ćwiczeń i przyrządów dostosowanych do bieżących możliwości pacjenta.

Poza poprawą rozwoju ruchowego,
zauważono także dodatkowe pozytywne skutki:

Gdzie i jak można skorzystać z konsultacji?
Do marca 2011 roku na taki zabieg trzeba było zapisywać się w placówkach medycznych poza granicami naszego kraju. Teraz istnieje opcja wykonania go również w Polsce w Szpitalu CenterMed w Krakowie. Do zabiegów kwalifikuje i konsultuje pacjentów rosyjski lekarz dr Aleksey Repetunow, który współpracował z profesorem Ulzibatem. Pełen koszt fibrotomii wynosi 10.900 złotych. Zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

ADRES:
Szpital CenterMed w Krakowie
ul. św. Łazarza 14
31-530 Kraków
woj. małopolskie

od poniedziałku do piątku, w godz. 7.00-21.00
pod numerem tel.:+48 12 370 82 00

Więcej o metodzie:

  1. ulzibat.centermed.pl
  2. testpilot.ru
  3. detiangeli.ru
Wróć