Retinopathia praematurorum Ang. Retinopathy of Prematurity (ROP)
Choroba oka, w wyniku której u wcześniaków dochodzi do nieprawidłowego rozwoju siatkówki (wewnętrznej światłoczułej części gałki ocznej). Noworodki nie rodzą się z retinopatią wcześniaczą. Przychodzą na świat z niedojrzałą siatkówką (tzn. naczynia krwionośne siatkówki nie są w pełni wykształcone).
Retinopatia jest najczęstszą przyczyną występowania ślepoty u dzieci. Występuje najczęściej w obu oczach, ale może być bardziej zaawansowana w jednym oku niż w drugim. Bardzo rzadko retinopatia występuje tylko w jednym oku.
Dwa wskaźniki decydujące o wysokim ryzyku zachorowania na retinopatię to: ◊ waga po urodzeniu mniejsza niż 1,500 gram ◊ wiek ciążowy (t.j. długość ciąży) w momencie urodzenia krótszy niż 32 tygodnie.
Dla noworodków ważących po urodzeniu mniej niż 1.000 gram, oraz dla tych, które przyszły na świat pomiędzy 23 a 28 tygodniem ciąży, ryzyko zachorowania na retinopatię wcześniaczą jest szczególnie wysokie.
Fazy retinopatii wcześniaczej
faza 1 – na dnie oka obecna jest linia demarkacyjna (widoczna jako biała linia), która oddziela unaczynioną i nieunaczynioną część siatkówki
faza 2 – wyżej opisana linia tworzy wał, do którego mogą wnikać naczynia siatkówki
faza 3 – proliferacja włóknisto-naczyniowa, która może przenikać do ciała szklistego
faza 4 – niecałkowite odwarstwienie siatkówki
faza 4a – częściowe odwarstwienie, nie obejmuje plamki żółtej
faza 4b – obejmuje plamkę żółtą
faza 5 – całkowite odwarstwienie siatkówki
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 22:02 ˇ 2497 Czytań
Jednym kliknięciem podzielisz się tym linkiem ze znajomymi... Tak też pomagasz!