Jest to najczęstsza wrodzona wada stóp i zniekształcenie, dotyczy zarówno stawów skokowych, jaki i stawów śródstopno-stępowych. Stopa jest zgięta podeszwowo, wydrążona, odwrócona i jednocześnie przywiedzona. Wewnętrzny brzeg stopy jest uniesiony i skrócony, co powoduje znaczne zwiększenie naturalnego wysklepienia stopy. Zewnętrzny brzeg stopy staje się wypukły i na tę cześć pada cały ciężar ciała.
Jeżeli zniekształcenie jest obustronne, chory chodzi na zewnętrznych krawędziach stóp. Skóra okolicy obciążanej staje się zgrubiała i dochodzi do powstania modzeli oraz tworzenia się nieprawidłowych torebek maziowych. Pięta, która nie dźwiga ciężaru ciała, pozostaje mała i nie rozwija się w w miarę wzrostu dziecka. Znajdująca się nad nią skóra pozostaje cienka, gdyż nigdy nie podlega działaniu ucisku. Z czasem pojawiają się zmiany zniekształcające kości stopy, pojawia się ból i chód staje się coraz bardziej męczący i niewydolny)
Stopy końsko-szpotawe można podzielić ze względu na nasilenie zniekształcenia na postać habitualną, która dość łatwo daje się skorygować, postać idiopatyczna oraz najcięższą teratogenną.
Powstają w wyniku asymetrii w budowie wyżej położonych odcinków ciała, przeciążeń pracą lub są wadami wrodzonymi albo powstają na skutek innych przyczyn.
Więcej o wadach kończyn dolnych - koślawość, szpotawość..
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 22:21 ˇ 0 Komentarzy ˇ 7661 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Jednym kliknięciem podzielisz się tym linkiem ze znajomymi... Tak też pomagasz!