To przede wszystkim nie choroba, to wada genetyczna.
Wada, która powoduje zaburzenia w organizmie, wymagające, podobnie jak inne schorzenia, odpowiedniego wspierania rozwoju dziecka.Osoba urodzona z zespołem Downa ma nadmierną ilość materiału genetycznego, wyposażona jest w dodatkowy chromosom 21. Wada ta najczęściej wiąże się z upośledzeniem umysłowym.
Cechy fizyczne jak i psychiczne powstają w wyniku takiego zaburzenia równowagi w materiale genetycznym, co z kolei zakłóca prawidłowy program rozwoju psychicznego i fizycznego.
Cechami zewnętrznymi, na podstawie których diagnozuje się u dziecka zespół są:
◊ skośne ustawienie szpar powiekowych ◊ wąskie i krótkie szpary powiekowe ◊ płaski grzbiet nosa, nos stosunkowo mały (twarz sprawia wrażenie płaskiej) ◊ głowa mniejsza niż przeciętnie, tył głowy często spłaszczony ◊ uszy małe i nisko osadzone - usta małe i raczej wąskie, jama ustna zwykle mniejsza niż u innych dzieci ◊ z tego powodu język ma za mało miejsca i ma tendencje do wystawania (ponadto mięśnie żuchwy są wiotkie a usta są z tego powodu rozchylone), podniebienie jest wysoko wysklepione ◊ krótsza szyja i fałdy skórne po bokach szyi i na karku (zanikające w miarę wzrostu dziecka) ◊ kończyny górne i dolne są krótkie w stosunku do długości tułowia, dłonie i stopy szersze i krótsze, często występuje większa przerwa pomiędzy kciukiem i dużym palcem a pozostałymi palcami. ◊ słabe napięcie mięśni (hipotonia), wiotkie są również stawy ◊ cienka i wrażliwa skóra o marmurkowatym wyglądzie, nasilającym się zwłaszcza, gdy dziecko zmarznie (dzieci mają tendencją do szybkiego wychładzania się lub przegrzewania)
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 22:48 ˇ 0 Komentarzy ˇ 3360 Czytań
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
Jednym kliknięciem podzielisz się tym linkiem ze znajomymi... Tak też pomagasz!