Przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, u podłoża której leży nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem. U podłoża tych napadów leży wydzielanie przez komórki układu oddechowego licznych mediatorów doprowadzających do rozlanego, zmiennego ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych, które często ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia. Astma oskrzelowa zaliczana jest do chorób psychosomatycznych. Może być spowodowana przez przewlekły alergiczny nieżyt nosa (katar sienny), który wymaga leczenia.
To zaburzenie występujące w formie napadów duszności, które pojawiają się w pozycji leżącej (np. w nocy, w czasie snu), po wysiłkach fizycznych, stresach psychoemocjonalnych oraz błędach dietetycznych. Uczucie duszności zazwyczaj ustępuje po zmianie pozycji z poziomej na pionową po ponad 30 minutach, w przeciwieństwie do orthopnoë, które mija po takiej samej zmianie pozycji po kilku minutach. Dychawica sercowa pojawia się również o wiele później niż orthopnoë, które występuje już po 1–2 minutach od położenia się. Duszność w dychawicy sercowej ma charakter wdechowo-wydechowy.
Wyróżnia się 4 rodzaje zaburzeń występujących w formie dychawicy sercowej:
dychawica (astma) sercowa w połączeniu ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli
dychawica (astma) sercowa atopowa lub też zmiany skurczowe oskrzeli u osób z zapaleniem bakteryjnym oskrzeli
dychawica (astma) sercowa pochodzenia nerwicowego w połączeniu z pobudzeniem psychoemocjonalnym
astma metaboliczna – może wynikać z kwasicy (w cukrzycy, mocznicy, niektórych zatruciach).
Także znaczna niedokrwistość, która upośledza tolerancje pozycji poziomej lub wysiłku, niekiedy określana jest przez pacjentów mianem dychawicy (astmy).
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 20:44 ˇ 3562 Czytań
Jednym kliknięciem podzielisz się tym linkiem ze znajomymi... Tak też pomagasz!