Nowotwór - Guzy nowotworowe oka
Dodane przez pomagamyDBVpl dnia 28-08-2010 21:36
Istnieje wiele odmian i rodzajów tych narośli. Najczęściej spotykanym jest guz gruczołu łzowego. Występuje w dwóch odmianach: łagodnej i złośliwej. Ta pierwsza stosunkowo rzadko złośliwieje i sporadycznie zdarzają się nawroty. Jest ona otoczona torebką łącznotkankową.

Innym rodzajem notworu jest oponiak osłonek nerwu wzrokowego. Jego rozwój jest powolny i umieszcza się pomiędzy osłonami twardówki. Oponiak czasem atakuje nerw wzrokowy, zaburza ostrość widzenia i ruchomość oka. Odmiana złośliwa powoduje wytrzeszcz.

Kolejną zmianą jest glejak nerwu wzrokowego. Często tej zmianie towarzyszy choroba von Recklinghausen'a. Występują tu zaburzenia widzenia oraz wytrzeszcz oczu. Istnieje bezpośrednie zagrożenie życia w przypadku umiejscowienia nowotworu wewnątrz czaszki.

Najczęstszą złośliwą zmianą u dzieci jest mięsak wywodzący się z mięśni prążkowych. Istnieją cztery odmiany tego nowotworu: zarodkowy, który występuje najczęściej; pęcherzykowy jest najbardziej złośliwy; różnokształtnokomórkowy jest najmniej złośliwy i spotykany; groniasty. Charakterystyczne dla tej zmiany jest wytrzeszcz, który dość często jest mylony ze stanem zapalnym. Diagnostyka polega na biopsji cieńkoigłowej lub chirurgicznej.

Dość mało groźnym jeżeli chodzi zniszczenie oka i ryzyko przerzutów jest rak powieki i skóry w okolicy oczodołu. Mimo tego może spowodować zniszczenia skóry. Guz oczodołu może również powstać z przerzutu bliskich innych nowotworów jak rak szczęki, zatoki szczękowej lub nosogardła. Najczęstszymi objawami przy nowotworze zatoki szczękowej to wytrzeszcz, ból oczu, pogorszenie wzroku, przemieszczenie się gałek. W przypadku nowotworu nosogardła objawy pojawiają się tu bardzo rzadko i dotyczą tylko mocno zaawansowanego stadium. Jednak tu wszelkie znaki obecności raka oczodołu poprzedzają liczne symptomy laryngologiczne.

Nowotwór kolczastokomórkowy pochodzi ze skóry, który otacza oko. Jego pole rażenia jest szerokie. Szybko zaraża inne organy i dość szybko może doprowadzić do zniszczenia gałki ocznej. Pierwszym zarażonym elementem są węzły chłonne, a następnie kolejne, bardziej odległe.

Bardzo groźnym nowotworem zarażającym odległe narządy jest czerniak złośliwy. Zmiana ta wywodzi się z melanocytów - komórek odpowiedzialnych za tworzenie barwnika melaniny. Czerniak złośliwy spojówki można wyróżnić trzy etapy czerniaka: guz rozwijający się na bazie pierwotnej lub nabytej melanozy, czerniak pierwotny, czerniak wywodzący się ze znamienia łagodnego. Może występować zarówno w formie barwnej, jak i bezbarwnej. Czerniak tęczówki jest innym złośliwym nowotworem oka. Występują dwie odmiany: rozsiana i ograniczona. Pojawiają się one w dolnej części tęczówki i rosną dość wolno. Czerniak ciała rzęskowego występuje częściej niż powyższy jednak zainfekowane oko należy usunąć.

Nowotwór twardówki występują rzadko i są to zazwyczaj naczyniaki lub torbiele, jednak twardówkę mogą przenikać inne guzy jak siatkówczaki. Rak ten jest wewnątrz gałkowym i czasem może nie dać żadnych objawów. Najczęstszymi symptomami jednak są pogorszenie wzroku, ubytki w polu widzenia.

Siatkówczak jest kolejnym typem nowotworu wewnątrz gałkowym i zwykle ma postać złośliwą. Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Objawy są typowe dla nowotworu wewnątrz gałkowego. Są to wytrzeszcz, pogorszenie widzenia, ból oczu, czasem jaskra a także zez.

Istnieje wiele rodzajów nowotworów powiek, wśród których można wyróżnić łagodne i złośliwe. Z pośród łagodnych najczęściej spotyka się brodawki zwyczajne. Innym rodzajem łagodnych nowotworów są naczyniaki powiek, które pochodzą z naczyń krwionośnych lub węzłów chłonnych. Kępki żółte powiek są podskórnymi tworami o żółtym zabarwieniu. Są spotykane głównie na części powiek blisko nosa. Innym nowotworem są znamiona barwnikowe powiek, które mogą mieć różne wielkości. Niektóre z nich zajmują całą powiekę. Istnieją stadia, gdzie jest on płaski, wypukły lub guzowaty. Sporadycznie tylko zmiana ta złośliwieje.

Nowotworem złośliwym powieki jest rak powieki, który w pierwszej fazie wygląda jak mały strup. Jednak w późniejszym rozwoju pęka i nie goi się. Zmiana ta przenosi się na sąsiednie tkanki.