Niedziela, Lipiec 25, 2021
Register Welcome Guest, Would you like to Register  
Chlor - zabójca ludzkości

Chlor - podstępny zabójca

Chlor - gaz o barwie zielonej, skroplony jest żółtą cieczą. Ma przykry, ostry zapach, wyczuwalny w rozcieńczeniu 1:100 000. Rozpuszcza się bardzo dobrze w wodzie, chemicznie jest bardzo aktywny, reaguje z metalami i niemetalami, a z wodorem tworzy mieszaninę wybuchową.Czysty chlor
Chlor w zasadzie nie występuje w przyrodzie w stanie wolnym. Po raz pierwszy został wyodrębniony przez szwedzkiego chemika Carla Scheelego w roku 1774 i już od 1789 r. był stosowany jako wybielacz. Sto lat później dzięki rozwinięciu technologii elektrolizerów rtęciowych i przeponowych otrzymywany był na skalę masową. Spowodowało to nieprawdopodobnie szybki rozwój przemysłu chemicznego, ponieważ chlor gazowy jest w przemyśle chemicznym substartem w licznych syntezach. W 1915 r. użyto go po raz pierwszy jako gazu bojowego i wkrótce zrobił karierę jako niezwykle skuteczny środek śmiercionośny. Używany jest jako środek wybielający w przemyśle włókienniczym i syntetycznym oraz do dezynfekcji wody i ścieków. Korzyścią ze stosowania chloru była eliminacja cholery w Europie, jako bezpośredni skutek chlorowania wody. Wraz z rozwojem chemii syntetyzowano coraz więcej związków z wykorzystaniem chloru. Gwałtowny wzrost produkcji chloru nastąpił w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na związki chloroorganiczne stosowane jako pestycydy.

Niektóre ze związków chloru, jak polichlorowane bifenyle (PCB - ang. polychlorinated biphenyls) i chlorofluorowęglowodory (CFC - ang. chlorofluoro-carbons), produkowano ponieważ okazały się niesłychanie trwałe. Dopiero niedawno uświadomiono sobie, że ta trwałość stanowi nie lada problem, gdy związki te zostają uwolnione do środowiska. Chociaż ich stężenia w środowisku są zazwyczaj niewielkie, to ich trwałość, możliwość biokumulacji i potencjalna toksyczność sprawiają, że znalazły się one w centrum zainteresowania wszystkich zajmujących się stanem środowiska i zdrowiem człowieka.

W latach 20. XX wieku rozpoczęto produkcję trichloroetylenu (Tri) - popularnego rozpuszczalnika; wkrótce dołączył do niego chloroform. Obecna światowa produkcja samych tylko rozpuszczalników organicznych, będących związkami chloru przekracza miliony ton. Związki te są bardzo toksyczne dla człowieka, a ich produkcja degraduje silnie środowisko.

Chloroorganiczne pestycydy
Niezwykle skutecznym insektycydem, do produkcji którego wykorzystano chlor jest DDT, czyli dichlorodifenylotrichloroetan. Po raz pierwszy otrzymano go w latach 70. XIX w., ale masową produkcję DDT rozpoczęła firma Geigy w latach 40. XX wieku. Niezwykła jego skuteczność w walce z chorobami, trwałość, świetna rozpuszczalność w tłuszczach i opłacalność produkcji spowodowały to, że wkrótce świat był niemal zasypany DDT. Wykryto go nawet tam, gdzie nigdy nie był stosowany, np. na Antarktydzie w organizmach pingwinów.

Szybko zalety PCW okazały się wadami. DDT zalega w łańcuchu pokarmowym, kumuluje się w organizmach zwierząt i ludzi, a na dodatek karaluchy, kleszcze, muchy, moskity i wiele innych owadów potrafi się szybko uodpornić na jego działanie. W latach 60. XX wieku mieszkańcy USA razem z pokarmem spożywali codziennie dawkę DDT parokrotnie przekraczającą dopuszczalne normy.

Podobnie szkodliwe skutki powodują inne chlo-roorganiczne pestycydy, jak np. insektycyd lindan, powszechnie stosowany w krajach Trzeciego Świata, aldrin, który bardzo łatwo przechodzi w silnie rakotwórczy dieldrin i wiele innych. Wraz ze wzrostem świadomości o szkodliwym działaniu tych związków, nasilały się protesty przeciwko ich stosowaniu zarówno ze strony ekologów, jak i lekarzy oraz logicznie myślących ekonomistów. Z jednej strony dzięki tym środkom uratowano miliony istnień ludzkich, z drugiej okazało się, że powodują ona trwałe uszkodzenia zdrowia a szkodniki uodparniają się na nie bardzo szybko. Poza tym stosowanie ich bez umiaru powodowało niekiedy katastrofy ekologiczne na większą lub mniejszą skalę - żyzne pola stawały się biologicznymi pustyniami. Niektóre z insektycydów polichlorowych zostały już wycofane z użytku w większości krajów na świecie. W USA zakaz stosowania DDT obowiązuje od 1973 r., w Wielkiej Brytanii od 1984 r.

Polichlorek winylu, czyli PCW
PCW jest polimerem chlorku winylu, który jako jeden z nielicznych organicznych związków chloru, ma udowodnione epidemiologiczne działanie rakotwórcze na ludzi. Najczęściej wywołuje raka wątroby, płuc i mózgu. U osób zatrudnionych przy polimeryzacji chlorku winylu występuje roz-pływne zanikanie kości. W roku 1985 światowa produkcja chlorku winylu wynosiła ok. 7 min ton. PCW zaczęto produkować w roku 1940. Na przełomie lat sześćdziesiątych-siedemdziesiątych XX wieku świat był zachwycony tym tworzywem. Zapotrzebowanie na wyroby z PCW, jako trwałe a przede wszystkim bardzo tanie, rosło szybko.

Wyroby z PCW nie nadają się do recyklingu. Niestety produkuje się z niego najróżniejsze rzeczy i to masowo. Z PCW są robione okna, rury, rynny, siding, wykładziny, izolacja kabli, tapety, zabawki. Wszystko to trafia później na otwarte wysypisko odpadów komunalnych, mimo że powinno być traktowane jako odpad niebezpieczny, gdyż z PCW uwalniają się powoli do środowiska niesłychanie trwałe i toksyczne związki, pozostające w naszym otoczeniu właściwie na zawsze.

Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest spalanie PCW. Wielce groźne są pożary budynków, w których są jakieś elementy z PCW. Nie pali się płomieniem, lecz tli i już w temperaturze powyżej 120°C wydziela chlorowodór a także toksyczne dioksyny i inne związki chloroorganiczne. Można spotkać u nas w sprzedaży żywność i napoje w opakowaniach z PCW, co w wielu krajach jest zabronione. Obecnie każde opakowanie z tworzywa sztucznego, aby było dopuszczone do sprzedaży musi mieć czytelne oznakowanie z jakiego tworzywa jest zrobione, dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na oznakowanie opakowań.

Freony i halony
Przed ponad stu laty belgijski chemik Swarts wynalazł freony, czyli chlorofluorowęglowodory. Przez kilkadziesiąt lat związki te nie znajdowały zastosowania, aż General Motors zastosował freon w klimatyzacji i chłodnictwie jako idealne, trwałe i nietoksyczne medium chłodzące. I tak to się zaczęło. W latach czterdziestych opanowano produkcję freonów - wkrótce były szeroko stosowane także jako rozpylacze do aerozoli i do produkcji pianek izolacyjnych. Równie popularne, szczególnie jako wypełniacze do gaśnic, stały się zawierające brom halony.

Od początku lat pięćdziesiątych prowadzone są systematyczne pomiary stężenia ozonu w warstwie ozonowej nad Antarktydą. W latach siedemdziesiątych zauważono wyraźny spadek stężenia ozonu. Zauważono, że proces ten się nasila a ubytki ozonu w stratosferze wykryto także na półkuli północnej. Nie wiadomo na ile kula ziemska odrabia te straty, czy też się one kumulują. freony i halony.

Ich trwałość w naszym środowisku okazała się bardzo niebezpieczna. Nie działają na nie procesy , dzięki którym zanieczyszczenia są usuwane z atmosfery, jak fotoliza, utlenianie czy wymywanie przez deszcz. Przemieszczają się do góry, do środkowej części stratosfery, gdzie pochłaniają światło słoneczne i uwalniają wolny chlor. To on właśnie powoduje rozkład ozonu. Ozon jest w stratosferze niezbędny, ponieważ pochłania promieniowanie nadfioletowe. Nadmiar nadfioletu, docierający do powierzchni Ziemi powoduje bardzo niekorzystne skutki dla człowieka, zwierząt a nawet roślin. Wpływa też niekorzystnie na ekosystemy wodne, zmniejsza trwałość drewna i tworzyw używanych jako materiały konstrukcyjne.

Najnowsze badania i odkrycia, szczególnie w dziedzinie medycyny wykazują niezbicie, że chlor jest prawdopodobnym sprawcą wielu chorób nękających współczesną cywilizację, szczególnie związanych z reprodukcją. Wręcz niektórzy futurolodzy ostrzegają, że możliwa jest sytuacja, gdy któreś z pokoleń nie doczeka nawet nie tylko chorego, ale żadnego potomstwa i sprawcą tego będą wszechobecne w naszym środowisku związki chloru.

Źródło:

  1. proekologia.pl
  2. fitness.wp.pl

WRÓĆ

Jednym kliknięciem podzielisz się tym linkiem ze znajomymi... Tak też pomagasz!


Dodaj: | | | | | | |

Tłumacz strony
Nawigacja

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Globus odwiedzających
Na Forum
Najnowsze Tematy
U Natalii S. - Komen...
u Natalii B. - Komen...
u Macieja K. - Komen...
Komentarze z mojego ...
u Kasi - Komentarze ...
Najciekawsze Tematy
u Olgi Fijałkowsk... [704]
u Nikoli - Koment... [483]
ODDAM za darmo [344]
U Mariki - Koment... [283]
u Karolka - Komen... [276]
FB - Polub Nas :)
Zeskanuj QR Code
Proszę kliknij, powiększ oraz zeskanuj kod graficzny QR Code (info o stronie) telefonem lub tabletem
E-food
Sprawdź co jesz! Pobierz podręczny skaner produktów pozwalający na weryfikację składu i szkodliwości składników zawartych w żywności

KOPIOWANIE TREŚCI strony, bez podawania źródła oraz PRZERABIANIE PLAKATÓW z naszym logiem - jest ZABRONIONE

Administrator | Moderacja | Współpraca

Czy ta witryna jest bezpieczna? Sprawdź na stronie Norton Safe Web
© Autor Założyciel pomagamy.dbv.pl Katarzyna Fiedziuszko-Lenke
słowa kluczowe: pomagamydbvpl, wolontariat, strona informacyjna, apel o pomoc, ludzka tragedia, pomoc potrzebującym, pomoc dla niepełnosprawnych, pomoc dzieciom, pomoc dla chorych,
pomoc dla dzieci, OP, OPP, Fiedziuszko Katarzyna, organizacje non-profit, organizacje pożytku publicznego, organizacje pozarządowe, fundacje w Polsce, stowarzyszenia w Polsce, pomoc dla dorosłych, pomoc charytatywna,
akcje charytatywne, ludzie z sercem, rehabilitacja, turnusy rehabilitacyjne, walka o zdrowie, medycyna naturalna, metody leczenia, pomocna dłoń, sponsoring, realna pomoc, wirtualna pomoc,
Fiedziuszko Lenke Katarzyna, wsparcie, darowizna, nadzieja, SOS, ostrzeżenia, blisko ludzi, serwis charytatywny, chce pomagać, organizacje dla dzieci, organizacje dla dorosłych, sponsoring, kalendarz, dla dzieci,
pomoc dla potrzebujących, problemy, Lenke Katarzyna, organizacje charytatywne, pomoc chorym dzieciom, ochrona życia, ochrona zdrowia, chore dzieci, pomóż chorym, niepełnosprawne dzieci, pomagamy dbv pl

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 ©

SoftBlue Skin Created by: Sigma12 - Ported for PHP-Fusion by:
PHP-Fusion Themes

7166025 Unikalnych wizyt
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl